12 січня виповнюється 115 років з дня народження Марії Примаченко
Вона почувалась щасливою, коли малювала
12 січня виповнюється 115 років з дня народження Марії Примаченко
12 січня виповнюється 115 років з дня народження Марії Примаченко, яку називають представницею «наївного» мистецтва.
Все життя майстрині пройшло у її рідному селі Болотня на Київщині. Але й у Донецькій області ім’я Марії Примаченко є близьким і знаним завдяки шанувальникам таланту мисткині, які зробили чимало для популяризації її творчої спадщини.
У 2015 році Краматорськ, нарівні з Борисполем і Броварами, став одним з трьох міст України, де з’явилися вулиці на честь Марії Примаченко. Раніше бульвар М. Примаченко (колишній бульвар Лихачова) був лише у Києві.
З 2015 року, після набуття Краматорськом статусу тимчасового адміністративного центру Донеччини, тут щорічно проводився Фестиваль аматорського мистецтва ім. Марії Примаченко. До 2021 року цей мистецький форум проходив кожного травня, і лише повномасштабне російське вторгнення в Україну завадило продовженню цієї традиції.
15 травня 2015 року в Краматорську був відкритий пам'ятник Марії Примаченко роботи скульптора В'ячеслава Гутирі. А у травні 2019 року в Краматорську з'явилась скульптурна композиція «Птахи Марії», яку також створив скульптор В'ячеслав Гутиря.
«Коли вперше побачив малюнки Марії Приймаченко, то був зачарований, — розповів В’ячеслав Гутиря. — Я слідую її словам, коли вона говорила, що потрібно малювати тварин такими, яких немає в природі, так цікавіше. Тому й вирішив створити тварин з людськими рисами обличчя. Так з’явились фігури лева та бичка із каменю».
Майстриня не здобула через хворобу середньої освіти. Вона закінчила чотири класи, але навчалась у Школі народних майстрів у Києві, виробила власний стиль, який є впізнаваний. Намалювала тисячі малюнків і композицій. У 1937 році на всесвітній виставці в Парижі твори Марії Примаченко були відзначені золотою медаллю. До слова, її малюнки використовували майстрині-вишивальниці у своїх витворах. Рушники з вазонами також вишивала і Марія Примаченко. У 1988 році мисткиня отримала звання «Народного художника УРСР». Попри важку хворобу, через яку перебувала в лежачому стані, Марія Примаченко надалі малювала. Відійшла у вічний світ 18 серпня 1997 року, на 89-му році життя.
Творчості Марії Примаченко в останні десятиліття присвячені статті, альбоми, науково-популярні фільми, теле- і радіопередачі. У жовтні 1998 року на честь художниці названо малу планету. У Яготині біля входу в Яготинську картинну галерею встановлено пам'ятник мисткині.
2009 рік за рішенням ЮНЕСКО був проголошений роком Марії Примаченко. 2009-й також став згідно до Указу Президента «Роком Марії Примаченко в Україні».
У 2009 році у Києві на Вознесенському узвозі на території Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури був встановлений пам'ятник Марії Примаченко. Автор монументу - скульптор Федір Богинський.
До повномасштабного російського вторгнення творча спадщина Марії Примаченко зберігалася в Іванківському історико-краєзнавчому музеї на Київщині. Окрім того, музей містив понад 400 інших експонатів.
Утім, 27 лютого 2022 року російські загарбники зруйнували музей. Частина картин Примаченко у цей момент була на виставці у столиці. Іншу ж частину героїчно врятували місцеві жителі: виносили полотна з палаючої будівлі. Люди вибивали ґрати, вікна, щоб потрапити всередину, жертвуючи власним життям. Місцевим вдалося врятувати приблизно 20% колекції.
Напередодні 24 лютого 2022 року працівники музею, наче відчувши наближення біди, заховали полотна Марії Примаченко у кадуб. Раніше вони висіли у великому залі, куди через кілька днів після початку повномасштабної війни й поцілив ворожий снаряд.
За матеріалами сайту Донецької облдержадміністрації