Часовоярська міська рада
Донецька область, Бахмутський район

26 червня - День кримськотатарського прапора

Дата: 26.06.2024 09:06
Кількість переглядів: 52

Фото без опису

 

Щороку 26 червня кримські татари відзначають День кримськотатарського прапора – день шанування національного символа кримських татар, корінного народу Криму.

Кримськотатарський народ є найбільшим корінним народом Криму і Української держави загалом, оскільки сформувався на території, яка сьогодні перебуває у міжнародно визнаних кордонах України, і не має державності поза її межами.

Прапор кримських татар є національною символікою. Він являє собою полотнище небесно-блакитного кольору з тамгою золотистого кольору, розташованою в лівому верхньому кутку біля древка.

Блакитне полотнище і золота тамга були вибрані не випадково. Небесно-блакитний колір у тюркських народів – це символ чистоти і свободи, чесності і вірності, бездоганності і сили. Цей колір, який має назву «кок» (блакитний), асоціюється з чистотою, безкраїм небом та морем. Єдиний колір блакитного тла пов’язують із бажанням єдності народу, миру та благополуччя.

Жовтим кольором у лівому верхньому куті прапора зображено герб кримських татар – тарак-тамгу – символ державної влади, який зображався на печатках, монетах і документах Кримського ханства.

Етнічний кримськотатарський прапор вперше було затверджено І Курултаєм кримських татар у 1917 році, що проходив у Бахчисараї.

Проте, через репресії Радянського Союзу проти кримських татар та введення комуністичного режиму прапор не використовували. Так, у 1929 році комуністична влада проголосила блакитний прапор «буржуазно-націоналістичним» і заборонила його використання. У місцях депортації кримських татар після 1944 року зберігання прапору вважалося злочином проти радянської влади. Вже у 1970-1980 роках значна частина кримськотатарської молоді не знала свого прапору.

Лише у 1991 році, після того, як кримськотатарський народ відродив свій національний інститут – Курултай, ухвалили постанову про національний прапор і гімн кримськотатарського народу. Блакитне полотнище разом з українським прапором замайоріло над Кримом.

День кримськотатарського прапору вперше було відзначено у 2010 році за ініціативи Кримського Молодіжного Центру та інших молодіжних організацій. А 29 серпня 2010 року на ІІІ сесії V Курултаю кримськотатарського народу було ухвалено рішення відзначати День національного прапора 26 червня – у день відкриття ІІ Курултаю. Його мета – об’єднання народу і популяризація кримськотатарської символіки.

Україна офіційно відзначає День кримськотатарського прапора з 2010 року. Традиційно його піднімають біля будівлі Міністерства закордонних справ, а цьогоріч – прапор встановлено і біля будівлі Донецької облдержадміністрації.

2014 року кремль тимчасово позбавив Батьківщини кримських татар, анексувавши в України Крим. Тоді ж рф розпочала агресію проти України, на Донеччині та Луганщині, відібравши Батьківщину в мільйонів українців. Нині, від 24 лютого 2022 року, росія веде війну з метою остаточно знищити Україну і позбавити її громадян усіх прав і свобод, знищити національну еліту, перетворити вільний народ на таких само покірних підданців диктаторського режиму, якими є нинішні росіяни.

Кримські татари як представники української політичної нації мужньо б’ються проти російських агресорів у лавах Сил оборони України поряд з усіма іншими вільними народами нашої країни. Адже відстоявши Україну, ми обов’язково повернемо Крим і спільними зусиллями справедливо облаштуємо там майбуття кримськотатарського народу.

Мужність та сміливість, любов до волі, людяність та самоповага мають в Україні два кольори, і вони спільні для прапорів обох наших народів – українського і кримськотатарського.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь