2 ЛИПНЯ – 92-а РІЧНИЦЯ СТВОРЕННЯ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
2 липня 2024 року виповнюється 92 роки від дня створення Донецької області.
У ті далекі бурхливі революційні роки формування Донецької області в Радянській Україні відбувалося поступово.
Спочатку 5 лютого 1919 р. Раднаркомом України було прийнято декрет «Про створення Донецької губернії». Отже, спочатку у 1919 р., а потім з 1920 р. до 1925 р. існувала територіальна одиниця УСРР - Донецька губернія, до складу якої увійшли Бахмутський повіт і Слов’яносербський повіт Катеринославської губернії. У зв’язку з наступом генерала Денікіна влітку 1919 р. Донецька губернія припинила своє існування, а її уряд евакуювався до Харкова. У січні 1920 р. центром губернії стає м. Луганськ, а з серпня 1920 р. – м. Бахмут.
У червні 1925 р. Донецька губернія була ліквідована, а на її території були утворені 5 округ: Артемівська, Луганська, Маріупольська, Сталінська і Старобільська. Шахтинська та Таганрігська округи були передані до складу РСФРР. Після ліквідації округового адміністративно-територіального поділу УСРР у вересні 1930 р. територія Донеччини була розділена на 12 міських рад і 23 райони, які підпорядковувались безпосередньо центру.
Нарешті 2 липня 1932 р. у складі УСРР була утворена Донецька область, до складу якої увійшли 12 міських рад і 5 районів. Крім того, 13 районів були передані зі складу Харківської області і 5 районів - зі складу Дніпропетровської області. Таким чином, Донецька область мала у своєму складі 12 міських рад і 23 райони. Центром області спочатку було визначено м. Артемівськ (нині м. Бахмут), але вже з 16 липня 1932 р. обласний центр було перенесено до м. Сталіно. До 1924 року м. Донецьк мало назву – Юзівка, у 1924-1961 рр. – м. Сталіно, а з 1962 р. – м. Донецьк.
У червні 1938 р. Донецька область була розділена на Сталінську (Донецьку) й Ворошиловградську (Луганську).
Наш край має славетну історію, значні природні ресурси та неймовірних талановитих людей. Донецька область – це великий промисловий регіон. За роки незалежності України, Донеччина не тільки зберегла свої позиції в промисловому розвитку країни, але й також стала вагомим центром культурного та суспільно-політичного життя.
Донецька область – це індустріальний регіон, де видобувають вугілля і варять сталь, несуть тепло і світло людям, роблять наукові відкриття та відроджують духовні скарби рідного народу. Донеччина – це земля невичерпних природних багатств і краси.
Повага до історії – це не тільки данина минулому. Це розуміння того, що наша історія, наші традиції живуть століттями, стверджують нетлінність і зв’язок поколінь.
Зараз наша рідна Донеччина переживає найважчі часи у сучасній історії. Сьогодні громадяни України всіх національностей мужньо захищають Донеччину від російських окупантів. І ми обов’язково повернемо своє і
повернемось до нашого звичного життя, ми відбудуємо все, що зруйнувала війна і розквітнемо знову.
За матеріалами Донецького обласного краєзнавчого музею