1 ГРУДНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДом
1 грудня світ відзначає день боротьби з СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми. Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначався 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.
Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – звернути увагу суспільства на цю проблему. Ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає.
Велика кількість травм, поранень, які супроводжуються масивними коровотечами, та потребують невідкладної домедичної допомоги. Ще один із характерних злочинів війни – сексуальне насильство, коли, нажаль, статевий акт незахищений та досить травматичний. Способи захиститися від ВІЛ є, вони доступні, безкоштовні, не потребують багато часу, а лише Вашого свідомого рішення.
Заразитися ВІЛ може будь-хто – чоловіки та жінки через незахищений секс, дорослі та діти внаслідок зараження при пораненні, під час надання чи отримання домедичної допомоги, діти – під час внутрішньоутробного розвитку чи пологів ВІЛ-позитивної матері, яка не отримувала необхідного лікування.
За статистичними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України станом на 01.10.2024 у закладах охорони здоров’я під медичним наглядом перебувало 147 599 людей, які живуть з ВІЛ, що становить 360,0 на 100 000 населення. За даними офіційної реєстрації найвищій рівень поширеності ВІЛ-інфекції на 100 000 населення зареєстрований, як і в попередній період, в Одеській (971,8), Дніпропетровській (938,8), Миколаївській (747,4) областях та у м. Київ (631,0). У порівнянні з 9 місяцями 2023 року диспансерна група по Україні зменшилася на 7,1%, що спостерігається у 16 областях. Більш помітний негативний приріст диспансерної групи в наступних областях: Запорізькій (Тпр-52,4%), Луганській (Тпр-40,4%), Закарпатській (Тпр-16,0%), Київській та Донецькій (Тпр-15,0%). Враховуючи обставини, можна припустити, що диспансерна група буде і далі поступово зменшуватися при досягненні термінів зняття з обліку.
Найбільше випадків ВІЛ-інфекції було зареєстровано серед осіб вікової групи 30-49 років (68,95%). У статевій структурі вперше діагностованих випадків переважають чоловіки (65,6%). У середньому щодня в Україні реєструвалось 29 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, 8 випадків захворювання на СНІД та 3 смерті від хвороб, зумовлених СНІДом.
У структурі шляхів інфікування ВІЛ-інфекції переважна частка випадків припадає на статевий шлях (80,3%), проте зберігається актуальність парентерального шляху інфікування внаслідок вживання наркотичних препаратів в ін’єкційний спосіб (19,0%). У порівняні з 9 місяцями 2023 року (73,9%) зберігається тенденція до росту статевого шляху передачі.
За умови регулярного тестування на ВІЛ можна буде вчасно дізнатися про ВІЛ-позитивний статус та якомога раніше розпочати лікування — антиретровірусну терапію.
Кожен має регулярно проходити тестування на ВІЛ. Воно є безоплатним, і пройти його можна у сімейного лікаря, в кабінеті довіри, в центрі СНІДу або мобільних пунктах для тестування, якщо такі є у вашому населеному пункті.
Пройдіть тестування на ВІЛ! Це стосується кожного. Пам’ятайте, що зараженню ВІЛ запобігають презервативи, гумові рукавички та медичні окуляри, користування стерильними хірургічними інструментами та одноразовими голками.
Ми сподіваємося, що одного разу можна буде сказати: «Зі СНІДом покінчено!»