26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
Щороку 26 лютого українці вшановують мужність тисяч кримців, які цього дня в 2014 році вийшли на мітинг у Сімферополі на підтримку територіальної цілісності України.
25 лютого 2014 року близько 400 проросійськи налаштованих людей пікетували будівлю Верховної Ради Автономної Республіки Крим у Сімферополі з вимогою зняти українську державну символіку і провести референдум «за незалежність Криму». Щоб не допустити цього, Меджліс кримськотатарського народу закликав кримських татар, українців і представників інших національностей зібратися на мирний протест на знак спротиву російській окупації та підтримки цілісності України.
27 лютого біля парламенту Криму відбувся проукраїнський мітинг, до якого долучилися від 5 до 10 тисяч учасників та який не допустив позачергового засідання парламенту та перегляду статусу автономної республіки у складі України. Того дня учасникам мітингу довелося зійтися у протистоянні із незаконним формуванням «Народне ополчення Криму» та «казачими» організаціями, яких спеціально мобілізували проросійські сили. Загинули двоє громадян України після травм, отриманих, імовірно, в тисняві на площі. По допомогу до медиків звернулися 30 осіб.
Проте наступного дня о 5-й ранку до парламенту й уряду Криму ввійшли регулярні військові формування РФ і захопили будівлі. 28 лютого Верховна Рада Криму під «наглядом» військовослужбовців зс рф проголосувала за проведення референдуму про статус Криму. Того ж дня підрозділи зс рф розпочали блокування українських військових частин та об’єктів на півострові, захопили аеропорти Бельбек і Сімферополь, сухопутні в’їзди до Криму з боку Херсонщини.
Вже за кілька тижнів після мітингу, 16 березня 2014 року, в Криму був проведений незаконний референдум, що призвів до його анексії росією.
25 березня росіяни захопили тральщик «Черкаси» ВМС України – останню силу, що тримала український прапор у Криму.
Після анексії Криму російськими військами, на півострові почалися масові порушення прав людини, зокрема репресії проти кримських татар, українців, активістів та тих, хто виступає проти окупаційного режиму. Багато людей були заарештовані, зникли безвісти або були змушені покинути півострів. Відтоді й донині півострів тимчасово окуповано росією.
День спротиву окупації Криму став важливим елементом національної пам'яті та боротьби за відновлення суверенітету України. Цей день також підкреслює важливість підтримки кримськотатарського народу, який зазнав репресій і переслідувань з боку окупаційної влади росії. Він став свідченням єдності кримських татар, українців та інших народів, які проживають на півострові, у відстоюванні своїх прав, свободи та територіальної цілісності України. Кримчани і досі кожен день демонструють опір окупації, що триває вже одинадцять років. Спротив окупації Криму кожен рік наближає Україну до відновлення своєї територіальної цілісності та повернення Криму під український контроль.
джерело: сайт Донецької облдержадміністрації